News & Events

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bağımsızlık Bayramı öncesinde NATA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak ile görüştü.
Türk işadamları, kabulde Türkmenistan Devlet Başkanı’nı ve tüm Türkmen halkının Bağımsızlık Bayramı ile tebrik etti. Ayrıca, Türk iş dünyası temsilcileri, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle Ağustos ayında gerçekleştirilen Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nun önemine değinerek, bu forumun bölgesel işbirliğinin gelişmesinde önemli rol üslendiğini kaydetti.
Türk işadamı Namık Tanık, Türkmenistan ile uzun vadede işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, Halk Maslahatı toplantısının önemli olduğunu söyledi.
Türkmen Lider ve Namık Tanık, Türk şirketinin Türkmenistan’da yer aldığı karayolu, köprü ve demiryolu altyapı projelerinin önemine değinerek, Türk firması tarafından ulaştırma sektörüne yönelik ileri sürülen yeni ortak projeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
Devlet Başkanı ve Ahmet Çalık, uzun vadeli işbirliği konuları görüştü. Türk işadamı, yaptıkları projeler hakkında bilgilendirdi. Türk işadamı, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı projesinin belirlenen program kapsamında devam ettiğinden bahsetti. Türkmen Lider ve Erman Ilıcak, Rönesans Holding’in yaptığı projeleri değerlendirdi. Türk işadamı yeni tekliflerini sundu. Türkmenistan’ın stratejik öneme sahip sektörlerindeki kalkınma programı doğrultusunda görüş alışverişinde bulunuldu.